Vysoké pokuty za fajčenie v autách v Rakúsku

Rôzne nariadenia a zákazy v okolitých krajinách, medzi ktoré patrí aj Rakúsko, sa týkajú všelijakých oblastí života, napríklad aj motorizmu. Našincovi sa môžu zdať až prehnane prísne, ale s ohľadom na množstvo dopravných nehôd by aj naša legislatíva mohla dovoľovať oveľa tvrdšie postihy za nedodržiavanie zákonov, keďže ľudia sú nepoučiteľný a súčasné opatrenia zjavne nestačia.

cigareta
 
18 rokov je hranica
V Rakúsku od 1. mája tohto roka platí zákaz fajčenia v aute pre všetkých členov posádky. Opatrenie je zamerané na ochranu osôb mladších ako 18 rokov, takže ak sedíte vo vozidle s niekým, kto ešte nedovŕšil osemnástku, tento zákaz sa týka aj vás. Nariadenie schválil rakúsky parlament koncom marca ako čiastočný zákaz fajčenia v prítomnosti osôb mladších ako 18 rokov a netýka sa len vodiča, ale všetkých prítomných vo vozidle.
 
Zákon pripravený narýchlo
Rakúsky autoklub ÖAMTC sa vyjadril, že pri porušení tohto zákazu môže vinník dostať pokutu až do 100 eur, v prípade, že sa priestupku dopustí opakovane, môže sa suma vyšplhať až na 1000 eur. Vymáhanie týchto pokút bude v niektorých prípadoch dosť zložité, ako povedal právnik autoklubu Michael Hoffer a brániť v tom bude niekoľko ustanovení, ktoré sú sporné. Samotný zákon sa mu javí ako šitý „horúcou ihlou“. V prípade, že vinníka nahlási tretia osoba alebo ak sa stane, že v aute sa nachádza viac mladistvých, bude problematické vinníka potrestať. Okomentoval to právnik a zároveň dodal, že jednoduché by to nebolo ani v prípade, ak by vo vozidle fajčil práve mladistvý. Hoffer sa vyjadril v tom zmysle, že pokutu od polície bude môcť dostať vinník len v tom prípade, ak ho prichytia priamo pri čine. Zákaz fajčenia v Rakúsku od mája rozšírili aj na vozidlá taxislužby a tiež podnikové autobusy.

řidič
 
Žiadna novinka
Podobné nariadenia v Európe nie sú žiadnou novinkou, platia už v Škótsku, Walese, Anglicku, Írsku a Francúzsku a v týchto krajinách sa pokuty pohybujú vo výške 50 až 100 eur ak ide o prvý trest. Taliansko prijalo rozšírený zákaz fajčenia, ktorý hovorí o tom, že ak je vo vozidle prítomná tehotná žena, platí nariadenie ako v prípade prítomnosti mladistvého. Takisto záleží na veku dieťaťa, ak ide o mladšie ako 12 rokov, pokuta môže dosiahnuť aj 5 000 eur a napríklad v Grécku sa fajčenie v prítomnosti detí vo veku do 12 rokov pokutuje sumou do 1 500 eur.

Powered By WordPress | Ekta Directory