„Modrá je dobrá“ – Počuli ste o modrých zónach?

Modré zóny nemajú v skutočnosti s modrou farbou nič spoločné. Vedci týmto názvom pomenúvajú niekoľko miest na svete. Medzi ne patrí napríklad ostrov v Grécku- Ikaria, kalifornské mesto Loma Linda, alebo japonský ostrov Okinawa.
Obyvatelia sa tu dožívajú výrazne nadpriemerného veku. Dôvodom však nie je geografická poloha, ale spôsob ich života. Zásady, ktoré dodržiavajú dokážu predĺžiť život o viac ako desať rokov.
 
rybaření

Modrú zónu si môžete vytvoriť kdekoľvek

 
Obyvatelia modrých zón dodržiavajú niekoľko jednoduchých zásad. Nerobia to však cieľavedome v posilňovniach alebo obchodoch s bio potravinami. Ide o prirodzený spôsob života v prírode, bez zbytočného stresu, luxusu a nadbytku potravy.
 
V rôznych oblastiach, ľudia samozrejme žijú rozdielne. To čo im prináša dlhovekosť by sa však dalo zhrnúť do niekoľkých bodov.

hroznové víno
 

  1. Bez stresu

Nejde o to, že v Loma Linde ľudia vlastnia drahé autá, veľké domy a majú na svojich účtoch obrovské finančné rezervy. Práve naopak. Luxus je pre nich cudzie slovo. To však do ich života prináša pokoj. Neženú sa za kariérou, alebo peniazmi a práve  preto je pre nich stres, veľkou neznámou.
 

  1. Menej je viac

Zaujímavou zásadou dlho žijúcich ľudí je množstvo jedla, ktoré skonzumujú. Svoj žalúdok nikdy nenaplnia na 100 percent. Nášmu mozgu totižto trvá nejaký ten čas, kým pochopí, že sme najedení.
 

  1. Mäso raz za čas

Mäso je na tanieri ozaj iba občas. Hlavnými zložkami jedálnička je zelenina, ovocie, strukoviny, orechy a ryby. Väčšina potravín pritom pochádza z vlastnej záhrady. Mliečne výrobky taktiež patria skôr k výnimočnému jedlu ako každodennej rutine. Okrem priaznivého vplyvu na organizmus, takéto stravovanie prirodzene zabraňuje obezite.

lusky
 

  1. Prirodzený pohyb

Posilňovne sa v modrých zónach nenachádzajú na každom kroku. To však neznamená, že ľudia sedia od rána do večera na zadku. Pohybujú sa však prirodzeným spôsobom. Napríklad pri práci na záhrade, starostlivosti o zvieratá, alebo chôdzi, keďže auto je tu skôr raritou.
 

  1. Dostatok oddychu

Pohyb je síce potrebný, avšak nič netreba preháňať. Poobedňajší spánok je v týchto oblastiach každodenným rituálom. Večerné posedenie s rodinou či priateľmi je tiež na pravidelnom poriadku a práve rodina je u týchto ľudí na prvom mieste.
 

  1. Treba si vypiť

Napríklad Gréci, pravidelne konzumujú vlastné domáce víno. Vedci, tomuto zvyku pripisujú obrovský význam. Toto domáce víno neobsahuje žiadne chemické prímesi, či konzervačné látky. Takže ide skôr o prírodný liek ako alkohol. Preto platí, že vypiť si treba, avšak s mierou.

Powered By WordPress | Ekta Directory