Dom + zimná záhrada = šťastní obyvatelia

Mať zimnú záhradu pri dome je snom každého vášnivého záhradkára. A nemusí byť ani vášnivý, celkom postačí ak bude mať vzťah k rastlinám.

kytky
 
Aké výhody vám zimná záhrada poskytuje?
–  môžete v ňom pestovať rastliny po celý rok za súčasného zachovania konštantnej kvality
–  regulovaná teplota a vlhkosť zabezpečia plynulý rast rastlín bez stresu a výkyvov
–  rastliny sú chránené pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi
–  škodcovia sa k nedostanú dovnútra
 
Na celoročné pestovanie je potrebné zabezpečiť vykurovanie v zimných mesiacoch a chladenie v letných. Ak vám možnosti dovolia a máte väčšiu zimnú záhradu rozdeľte si ju na rôzne klimatické zóny, ktoré umožnia rôzne rastové podmienky v rámci tej istej štruktúry.

skleník
 
Prehľad rastlín, ktoré môžete pestovať:
 
Zelenina:všeobecne môžeme zeleninu rozdeliť do dvoch hlavných skupín a to na zeleninu menej náročnú na teplotu a zeleninu chúlostivejšiu.
Medzi odolné plodiny patrí šalát, brokolica, hrach, mrkva, reďkovka atď. Sú ideálnou voľbou pre nevykurované zimné záhrady alebo skleníky nachádzajúce sa mimo domu. Tieto plodiny dobre tolerujú chladné noci a niektoré zvládnu rast aj v čiastočnom tieni.

Chúlostivé rastliny ako sú uhorky, paradajky, paprika, tekvica vyžadujú stálu teplotu od 12°C do 29°C. Vyhovuje im plné slnko a ak ich pestujete mimo sezóny prirodzených opeľovačov tak aj ručné opelenie.
Okrasné rastliny:trvalky alebo dvojročky môžete zoskupiť podľa nárokov na svetlo alebo vlhkosť, vhodnými rastlinami do skleníka sú napríklad muškáty, impatiens, petúnie, rôzne okrasné šalvie, papradie, vianočné hviezdy, chryzantémy, sirôtky či gazánie.

květy

Tieto kvety môžete množiť ručným opeľovaním alebo odrezkami.
Tropické rastliny:citrónovníky, pomarančovníky, mandarínky ba dokoncabanány je možné bez problémov vypestovať v zimnej záhrade alebo vykurovanom skleníku. Pri zabezpečení všetkých podmienok môžete v zime ponúknuť návšteve čaj s vlastnoručne vypestovaním citrónom alebo pomarančové rezy z vlastných pomarančov.
Vo vhodne osvetlenej zimnej záhrade sa bude tiež dariť orchideám, popínavej vanilke alebokaktusom.

Powered By WordPress | Ekta Directory