Prírodný lampový olej

V dnešnej dobe je na predaj rozmanitý výber lampových olejov a často krát sa vracia niečo, čo bolo využívané hlavne v minulosti. Možno ste sa už stretli s týmito:

lampa

· zeleninové,
· minerálne,
· technické,
· viacfarebné,
· ochutené.

Všetko, od slnečnice až po transformátorový olej, bolo niekedey nazývané lampovým olejom. Na predaj je nízka kvalita, dosť lacná, ktorá sa z nejakého dôvodu začala nazývať „drevená“. Toto staroveké meno spôsobilo, že mnohí ľudia sú zmätení, pretože niektorí veria, že extrahujú drevený olej z takmer stromu. História oleja je veľmi stará a začína až od obdobia Starého zákona. Pán prikázal zapáliť do lampového oleja, ktorý sa nazýva aj drevený olej. Pozrime sa na niekoľko faktov:

petrolej

· Falšovanie lampového oleja začalo v druhej polovici 19. storočia. Predtým bol olej do lampy importovaný v obrovských množstvách. Avšak ropa bola nižšia, mala nepríjemnú vôňu a bola absolútne nevhodná na stravovanie. Dokonca aj vtedy boli tri odrody oleja: drevené, olivové a provensálske.

· Náklady na nízko kvalitný drevitý olej však boli pomerne vysoké aj napriek nízkej kvalite. Vďaka rozvoju priemyslu sa drevitý olej začal falšovať. Na falšovanie sa používajú rôzne rastlinné oleje, ako kokosový olej a repkový olej, ako aj vazelínový olej, rybí olej a petrolej. V tejto zmesi sa príležitostne pridával malý olivový olej, ale často to úplne chýbalo.

· Po udalostiach z roku 1917 a príchode sovietov k moci bola odstránená otázka lampového oleja, ako aj mnohé ďalšie otázky týkajúce sa cirkví a rituálov Božskej služby. Počas tohto obdobia v kostoloch namiesto lampy používali niečo iné. V tých dňoch duchovenstvo nezáležalo od kvality oleja.
· K dnešnému dňu, otázka kvality petroleja je opäť relevantná. Ak nie je k dispozícii možnosť zakúpenia dobrého oleja pre lampy, je potrebné mať na pamäti, že v lampách by ste mali používať výnimočne čistý olej, ktorý neobsahuje nečistoty a prísady.

petrolejová lampa

· V lampe je povolené používanie minerálneho lekárskeho vazelínového oleja, ktorý bol dôkladne očistený vďaka modernej technológii, ako aj zmes lekárskych a olivových olejov. Liečivý olej dobre spaľuje, neobsahuje nečistoty, nemá zápach. Tento olej spĺňa požiadavky na čistotu.

Powered By WordPress | Ekta Directory