Zvieratá v úlohe terapeutov – animoterapia

Animoterapia je liečenie človeka pomocou zvieraťa. V tejto liečebnej metóde sa využíva pôsobenie zvieraťa na citový, fyzický a psychický stav človeka. V závislosti od zvieraťa rozoznávame viacero druhov tejto zvieracej terapie. Táto terapia je vhodná pre ľudí trpiacich niektorými fyzickými, ale aj psychickými problémami bez rozdielu pohlavia a veku. Je vhodná pre ženy aj mužov, deti, ale aj starších ľudí. Stačí sa len nebáť zvierat.

pes

Podľa druhu zvieraťa poznáme viacero druhov terapie.
Canisterapia – najznámejší a najrozšírenejší terapeut z ríše zvierat je pes. Pomáha hlavne pri psychických problémoch (hyperaktivita, depresie, ADHD, …), ale pravidelné vychádzky, ktoré s ním treba absolvovať rozhýbu aj vaše telo. Je známe, že v prítomnosti psa sa v ľudskom organizme zvýšia proteíny a interferóny, ktoré zlepšujú imunitný systém človeka.

Hipoterapia– pri tejto terapii pomáha kôň. Je vhodná hlavne na problémy so svalmi, kĺbmi, motorikou, ale aj pri niektorých psychických problémoch. Jazda na koni hendikepovaným ľudom navodí v organizme pocit chôdze. Počas jazdy sa zapoja svaly, ktoré sa používajú pri chôdzi.

Delfinoterapia – za touto terapiou treba cestovať do zahraničia, ale výsledky hovoria samé za seba. Delfín vydáva vysokofrekvenčné zvuky – druh ultrazvuku, ktorý pomáha uvoľniť svaly, podporuje metabolizmus a vplýva na mozog – synchronizuje činnosť oboch hemisfér. Táto liečebná metóda je vhodná aj pre ľudí trpiacich autizmom, Downowym syndrónom, mozgovou obrnou,  ale aj ADHD, poruchou správania, pozornosti, atď.

delfín

Felinoterapia– terapia pomocou mačky. Táto terapia je trochu náročnejšia oproti predchádzajúcim. Problém je v mačkách, ktorých náklonnosť si treba získať. Toto zviera sa nedá vycvičiť – samé si vyberie človeka, ktorého prijme a pomôže mu. Ak máte problémy so stresom, úzkosťou, strachom či depresiou felinoterapia môže byť to pravé pre vás. Naviac, mačacie pradenie priaznivo pôsobí na kĺby, lepšie sa hoja zlomeniny kostí a zvyšuje sa aj ich odolnosť.

Powered By WordPress | Ekta Directory