Výber mačky: krátkosrstá verzus dlhosrstá


Pri psoch tento problém ľudia riešia viac, pretože sa obávajú chlpov na pohovke, či času a finančných nákladov na starostlivosť o srsť. Rovnaké je to však aj u mačiek. Poďme sa teda pozrieť, ktorý typ je pre vás vhodnejší.

brtiská kočka
 
Dlhosrstá mačka si bude jednoznačne vyžadovať viac vašej pozornosti. Tieto zvieratá sa vo všeobecnosti nekúpu, avšak v prípade plemien s dlhou srsťou je tento úkon aspoň raz za čas nevyhnutný. Tu nastáva prvý problém. Väčšina jedincov tohto živočíšneho druhu nenávidí vodu. Samozrejme, že výnimka potvrdzuje pravidlo a niektorá mačičky vodu priam zbožňujú. Bohužiaľ hovoríme naozaj o veľmi malom percente. Preto sa budete musieť pripraviť na pravidelný boj, z ktorého si pravdepodobne odnesiete nie jedno zranenie.
Druhým úkonom, ktorému sa nevyhnete, je pravidelné česanie.Aby váš byt po chvíľke nepripomínal sklad chlpov, svoju mačku budete musieť vyčesávať minimálne každý druhý deň. S touto aktivitou treba začať už od malinkého mačiatka, ideálne hneď prví dni po tom, ako si svojho miláčika prinesiete domov. na začiatku síce srsť nebude dlhá a nebude vypadávať tak, ako u dospelých jedincov, česanie však neodkladajte kvôli tomu, aby si vaše zviera na túto činnosť zvyklo. V inom prípade by ste v dospelosti opäť iba bojovali.

mourkovatá kočka
 
Každá mačka by mala mať neustály prístup k čerstvej tráve.Ak ju chováte vonku, túto záležitosť nemusíte riešiť, pretože si ju nájde sama. Ak je však chované výlučne v interiéri, kvetináč so zeleňou jej musíte zabezpečiť vy. Mačky totiž požierajú trávu preto, aby sa mohli zbaviť takzvaných bezoárov, teda zhlukov chlpov, ktoré vznikajú pri čistení kožucha. Hromadia sa v žalúdku a u dlhosrstých plemien to platí dvakrát tak. Druhou možnosťou sú špeciálne pasty na uvoľňovanie týchto útvarov.
 
 
Krátkosrstá mačkaje jednoznačne jednoduchším riešením, čo sa starostlivosti týka. Kožuch stačí vyčesať raz za čas a kúpanie nie je potrebné vôbec. V tomto prípade však prídete o huňaté klbko. Pred kúpu mačiatka, teda určite zvážte všetky pre a proti.

Powered By WordPress | Ekta Directory