Všetko, čo by ste mali vedieť o autonómnych vozidlách


Ako fungujú?
             Autonómne vozidlá sú vybavené najnovšou technológiou. Patria medzi ňu pokročilá GPS, radar a LIDAR a taktiež aj najmodernejšia počítačová technológia. Riadenie bez vodiča funguje pomocou mnohých kamier a snímačov, ktoré zisťujú a zbierajú informácie o vzdialenosti a rýchlosti z objektov a automobilov, ktoré sú na ceste. Informácie zhromaždené z týchto kamier a snímačov sa potom privádzajú do riadiaceho modulu a ten na základe toho všetkého dokáže auto ovládať.

auto

Aké sú výhody autonómnych vozidiel?
             Zlepší to spotrebu vozidla. Môžeme ušetriť aj benzín, lebo auto pozná najlepšie, aké parametre potrebuje automobil pri riadení a potom ich využíva. Každý človek riadi auto iným spôsobom a to autám vôbec nevyhovuje.Dokáže to pomôcť aj pri určovaní chýb na vozidle. Riadiaci modul presne vie, čo auto v danej chvíli potrebuje. Môže to zabrániť aj nehodám, ktoré sa stávajú väčšinou kvôli nepozornosti a neopatrnosti vodiča. Tento spôsob riadenia je aj veľmi pohodlný.

audi

Koľko také autá budú stáť?
             Podľa terajšej ponuky nás auto vyjde asi 100 000€, tie ceny sa môžu počas rokov znížiť. Momentálne si to auto môže dovoliť len málo z nás, ale treba brať, že to je novinka. Podľa výrobcov by sa tieto autá mali stať za pár rokov dostupnými. Na nových modeloch pracujú značky Nissan, Tesla a Audi.

Je to naozaj také bezpečné?
             Podľa posledných štúdií sa dokázalo, že autonómne vozidlá sú bezpečnejšie ako ľudia. Až 93% nehôd zapríčiní človek, prípadne aj automobilová porucha. Tieto vozidlá sa dokážu vyhnúť aj jej, lebo na to dosť skoro upozornia.

řidič

Aké sú nevýhody takýchto vozidiel?
             Stále treba na týchto vozidlách ešte veľa pracovať. Ich problémom je napríklad prerušenie GPS. Toto môže viesť k nehodám. Ďalším je počasie, týmto vozidlám bude najviac prekážať silný mráz, kedy systémy nedokážu pracovať stabilne. Tieto vozidlá nemusia dobre reagovať na policajta, ktorý riadi premávku. Počítač nedokáže nahradiť úplne ľudí, možno až v budúcnosti.

Powered By WordPress | Ekta Directory