Môj otec počúva vinyl, jeho otec počúval vinyl, ja počúvam vinyl tiež

Nič sa nevyrovná pocitu, keď ti pri dverách zazvoní kuriér a tvoja peňaženka zaplače ešte srdcervúcejšie, než po poslednom víkendovom  48 hodinovom záťahu s kamošmi, ktorí sa svoje peňaženky ani neunúvali vziať so sebou. Kašlať na víkend, kašlať na všetko. Veď mi prišla vinylová verzia Reči našej od Názvu Stavby. To je to hlavné. To je to, o čo tu ide. O tento kus plastu.

lp

Prečo vinyl?
Odpoveď jejednoduchá. Trendy, vkus a pokrok, s ktorými je neodmysliteľne spojené aj umelé vytváranie dopytu (ktoré sa v rámci biznisu s hudobnými nosičmi najviac prejavilo v doslovnom vnucovaní CD formátu na prelome posledných dvoch desaťročí minulého storočia), sú prelietavé, prchavé a často sa nakoniec vrátia tam, kde to všetko začalo.  Väčšinou to nazveme retrom a urobíme z toho módu pre Amy Winehouse wannabes. V prípade fošien však nejde ani tak o nádych starých časov, ako o reálny pôžitok z produktu s viacdimenznou pridanou hodnotou. Poďme poporiadku.

lp desky

Cover art
Prvé, s čím prídeš do kontaktu, je cover art – obal dosky, veľmi hodnotný sám o sebe, pretože reprezentuje hmatateľnú umeleckú informáciu. To sa pri MP3 nestane. Ani malý formát CD nestíha za rozmermi LP. A ak ti konkrétny obal nie je dosť svätý, môžeš konečne zvesiť zo steny plagát mladého Paľa Haberu a nalepiť si tam toto dielko.

gramofon

Sám veľký vinyl
To najhlavnejšie, sám veľký vinyl. Vinylofili a CDčkári sa často hádajú o zvuk. Samozrejme, že každá strana vyzdvihuje svojho favorita. Samozrejme, že každá strana má kus pravdy. Samozrejme, že tí, čo sú  na strane vinylu, majú tej pravdy o kúsok viac. Rozdiel medzi digitálnym a analágovým zvukom spočíva v jeho plnosti a pestrosti. CD je viac sterilné. Dalo by sa povedať, že v istom zmysle až príliš dokonalé. Vinyl je sýtejší a romantikov očarí svojim nenapodobiteľným praskaním, typickým pre staršie kúsky. Vinyl, to je doslova fetiš. Existuje teória, že túto závislosť a nekontrolovateľné zberateľstvo, ktoré u vás prepukne po zakúpení prvého kusu, vyvoláva kombinácia chemikálií v ňom.
Vinyl tu vždy bol a aj bude. Nič sa mu nevyrovná.

Powered By WordPress | Ekta Directory