Dom alebo byt?

Za socializmu to bolo najľahšie – mladým dávali po zložení manželského sľubu, teda svadbe, kľúč od nových bytov alebo domov. Dnes je to tak, že ak nehnuteľnosť nezdedíte, neostáva vám nič iné, ako sa hodiť do podnájmu na byt, alebo si z banky zobrať hypotéku. Zasa by bolo jednoduchšie vrátiť sa o pár rokov naspäť, kedy sa dala zohnať stopercentná hypotéka, ktorú by ste dostali ihneď, bez zbytočných navýšení a poplatkov.

interiér

Teraz dostanete len osemdesiat percent a zvyšných dvadsať si musíte doplatiť z vlastného vrecka. Keď si zoberieme, že  chceme kúpiť aspoň bungalov za sto tisíc, kde máme naškrabať chýbajúcich dvadsať tisíc ? Samozrejme aj toto vie vyriešiť banka, ale po svojom. Pekne vám na hypotéku ešte nastrčia spotrebný úver, a splácať môžete až do konca života. S bytmi v podnájme je to tiež veľmi ťažké, či už žijete sami alebo už tvoríte rodinu. Ak ste na to dvaja, je to ľahšie, no po čase vám táto nemalá čiastka začne určite liezť na nervy, pretože také bývanie je zbytočne predražené.

Rodinný dom
Dom ako taký je nehnuteľnosť, ktorá patrí vám aj s príslušným pozemkom. Ak nenatrafíte na otravných alebo extrémne tvrdohlavých susedov, s vaším bývaním budete nadmieru spokojní. Budete mať vlastnú záhradu, na ktorej si budete môcť robiť všetko, čo sa vám zachce. Nikto vedľa vás ani nad vami ani pod vami vám nebude píliť uši, ako to býva v paneláku. Máte tam jednoducho svoj priestor a svoj pokoj. Nikto vás neotravuje. Treba ale rátať s tým, že na dome je stále robota, aj keď nie je vidieť. Stále tam treba niečo dorobiť, opraviť, alebo vylepšiť. Mnoho ľudí sa bojí vecí ohľadom prerábania a každodenného kosenia trávnika, či iných prác, na ktoré by ste v byte ani nepomysleli. Iní zasa netúžia po ničom inom, než vyhnúť sa „zajačincom“.

stavba

Byt
Ak si nemôžete ani jeden deň v týždni pustiť hudbu na hlas, problém bude v susedoch. Ak počujete naopak hlučné diskotéky končiace o druhej ráno, problém je ešte horší. No pre pohodlných ľudí, je byt výhodnejšou alternatívou, pretože na byte sa maximálne upratuje a zlepšuje interiér. Cenovo je tiež dostupnejší a väčšinou stavaný v lokalitách, kde máte blízko do  obchodu, do školy i k lekárovi.
 Je teda veľmi ťažké posúdiť, čo je pre ľudí vhodnejšie a výhodnejšie. Záleží od ich vlastných pocitov a vlastností, ktorými disponujú. Každý má svoju vlastnú predstavu o svojom vysnívanom spoločnom bývaní, a tým sa treba aj riadiť.

Powered By WordPress | Ekta Directory