Beh a jeho výhody

Beh je ľudskému telu najprirodzenejší pohyb. Mnoho ľudí má z neho strach, najmä tí v staršom veku. Netreba sa však báť, beh je určený pre všetky vekové kategórie. A čo je na ňom najlepšie? Dá sa vykonávať kdekoľvek. Stačia vám k tomu tenisky a vhodné športové oblečenie. Nemusíte si platiť vstupy do fitness centra na to, aby ste si zabehali na bežiacom páse s výhľadom do steny. Ak je vonku vhodné počasie zvoľte radšej beh niekde v prírode na čerstvom vzduchu.
Nepoznám lepšiu kardio aktivitu ako beh. Je to výborný spaľovač. Navyše beh výrazne prospieva nášmu zdraviu, celkovej kondícii a ako bonus spomaľuje starnutie. Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne vykonávajú fyzickú aktivitu žijú dlhšie.

běžec

Môžete si zvoliť dĺžku a tempo aké len chcete. Začiatočníkom sa odporúča najskôr rýchlejšia chôdza, potom mierny poklus a dlhšie prestávky. Pokročilí bežci si už môžu zvoliť aj náročnejšie a dlhšie trasy. A samozrejme netreba zabúdať na poriadne rozcvičenie a rozohriatie pred behom. Odporúča sa 15 – 20 minút rýchlejšej chôdze. Takisto je dôležitý aj pitný režim a správna technika behu. Bežíme zľahka, nedupeme. Dýchame nosom a vydychujeme hlboko ústami. Telo je vyrovnané, spevnené a v miernom predklone.

Navyše behom sa uvoľňujú do tela endorfíny tzv. hormóny šťastia, ktoré priaznivo vplývajú na odbúravanie stresu, úzkosti a depresie. Po odbehnutí sa zníži svalové napätie a zlepší sa prekrvenie organizmu. Zlepší sa kvalita a hĺbka spánku.       
Taktiež je prevenciou pred srdcovo – cievnymi ochoreniami a znižuje riziko vzniku cukrovky. Posilňuje srdce a zlepšuje transport kyslíka do celého tela. Pomáha zväčšovať vitálnu kapacitu pľúc, vďaka čomu vám už nebude robiť problém kdekoľvek doslova vybehnúť po schodoch bez zadýchania. Pomáha zlepšovať imunitu a zvyšuje sebadôveru.

běhání

Ak ste niekedy premýšľali nad behom, ale báli ste sa, po prečítaní predchádzajúcich viet sa už viac báť nemusíte. Má množstvo výhod a bola by škoda neskúsiť ho.

Powered By WordPress | Ekta Directory