Pacienti chochp, večné problémy s dýchaním

• Ak sme si zvykli, že takmer každé ráno akosi nahlas a nepríjemne kašleme, horšie a ťažšie sa nám dýcha, máme pocit, akoby sa naše dýchacie cesty zužovali, môže to značiť diagnózu chronická obštrukčná choroba pľúc, alebo v skratke chochp.

tělo

Zatiaľ sa však môže jednať o prvotné, ľahšie štádium, ktoré by sa malo dať natrvalo odstrániť bez väčšej ujmy na zdraví. O tom sa však musíme poradiť predovšetkým s lekárom, poprípade nám predpíše lieky, ktoré nás postupne tohto ochorenia zbavia. Samozrejme sa musíme vyhnúť fajčeniu, prostrediu, či dokonca práci, v ktorých pravidelne vdychujeme nebezpečné látky, ktoré majú za následok zapálenie orgánov potrebných k dýchaniu.

Ale pozor!
Nerešpektovanie upozornení, či odmietanie prehliadky môže viesť k vážnejšiemu zdravotnému stavu, pretože si budeme ničiť pľúcne tkanivo, ktoré sa vyliečiť a nahradiť nedá. Vyliečiť zrejme ešte áno, ale musí byť poškodené iba v ľahšom stupni.

Pokiaľ máte podozrenie a máte aspoň tie prvotné príznaky, ktoré je možné spatriť hlavne ráno, ešte si ich pre istotu ujasnime bližšie. Akonáhle sa niektoré z nich potvrdia a cítite problém, navštívte radšej lekára, pokiaľ ste ešte v tom ľahšom štádiu.

A. Každý z nás už zrejme zažil a prekonal kašeľ. Zvyčajne ho liečime sirupmi, liekmi a tak po týždni zmizne. No ak máte problém s kašľom už dlhšiu dobu a necítite, že by bol na ústupe, skôr má ťažšie následky, neváhajte a oznámte to lekárovi.

B. Kašeľ má však pozitívny účinok v tom, že nás núti vykašlať nepríjemné a zdravému dýchaniu brániace hlieny. Problém však nastáva, ak sa v nás hromadia. Ak vravíme o väčšom a nebezpečnom množstve, preukáže sa to vykašliavaním veľkého počtu hlienov počas s celého dňa.

rentgen

C. Ťažkosti s dýchaním sa preukážu i chrapčaním v hlase. Je to nepríjemný a zrejme i oprávnený pocit, kedy sa nám zdá, akoby sme mali upchatú jednu z dýchacích ciest alebo zúžený priechod vzduchu.

Powered By WordPress | Ekta Directory