Na zábradlia schodísk sa najčastejšie používa nerez v kombinácii so sklom

Prejsť bezpečne po schodoch smerom hore alebo dolu je možné, len ak je ich súčasťou zábradlie. Plní funkciu bezpečnostného prvku, ktorý je zároveň oporou pri zdolávaní schodiskových stupňov pre starších ľudí a pre ľudí s nejakým handicapom. Týmito dvoma faktami sa to však nekončí, zábradlie musí spĺňať aj požiadavky na dizajnové prevedenie.

Čisté línie bezrámového skleneného zábradlia

Zábradlia na schodiskách môžu byť vyrobené z dreva či ocele, skla alebo hliníka, ale aj ich vzájomnými kombináciami, kedy vznikajú originálne a dizajnovo netradičné prvky. Nerez je materiál, ktorý sa na výrobu zábradlí používa najčastejšie, je luxusný, tvárny, nadčasový a má dlhú životnosť, a pritom si nevyžaduje žiadne náročné či nákladné ošetrovanie. Oceľ stačí len poutierať handrou, zbaviť ho tak prachu a nečistôt a potom už len preleštiť, aby bol efekt lesku dokonalý.

V mnohých budovách, ktoré majú viacero poschodí, je potrebné postaviť aj schodisko, aby bolo možné dostať sa aj na vyššie podlažia, a každé musí byť opatrené zábradlím. Najčastejšie sa skladá z nosnej konštrukcie, ktorá je tvorená nerezovými stĺpikmi a priestor medzi nimi takisto vypĺňajú stĺpiky z nerezu, druhou možnosťou je zabradlie na schody kombinácia nerezu a sklenenej výplne alebo môže ísť o čisto sklenené zábradlie bez rámu. Všetky tri typy zábradlia sú veľkým prínosom do výzoru interiéru alebo vonkajšieho vzhľadu budovy, svojim elegantným vzhľadom a moderným prevedením dizajnu dokážu dotvoriť stavby v rozličných architektonických štýloch.

Decentnosť nerezového zábradlia

Nerezové stĺpiky zábradlia sa môžu kotviť do podlahy zhora alebo z bočnej strany, v prípade potreby ukrytia kotvenia a získania čistých línií je možné stĺpiky ukotviť do nosnej časti podlahy pod jej pochôdznu vrstvu. Sklenená výplň sa k nosnej konštrukcii uchytáva nerezovými úchytmi a sklo sa používa výhradne bezpečnostné, môže byť v čírej alebo mliečnej úprave, poprípade s grafickou potlačou alebo farebné grafosklo, návrh je v kompetencii projektanta či dizajnéra.

Zábradlie sa oceňuje individuálne na každú stavbu samostatne, pretože sa musí prihliadať na množstvo a typ materiálu, zložitosť konštrukcie alebo aj na potrebu výroby atypických prvkov a podobne.

Powered By WordPress | Ekta Directory