Biatlon je športom superstrelcov.

   Medzi najkrajšie zimné olympijské športy dnes patrí určite biatlon. Tento dynamický a pre diváka veľmi atraktívny šport zažíva v súčasnosti nebývalý rozmach. Dnes sú už rovnako zaujímavé preteky  mužov ako aj preteky žien. Táto športová disciplína je kombináciou behu na lyžiach a streľby z malokalibrovej pušky. Behá sa voľnou technikou, ktorá je oveľa rýchlejšia ako tá klasická. No pre diváka je určite najväčším lákadlom streľba.

biatlon streľba

   Biatlonové štadióny sú situované tak, že strelnica sa nachádza priamo v centre strediska, kde je na pretekoch sústredených aj najviac divákov. Títo tak zblízka môžu sledovať a aj povzbudzovať biatlonistov pri ich streleckých pokusoch. Na rôznych typoch pretekov sa tak športovci predstavia na strelnici 2-krát alebo častejšie až 4-krát. Ak sú preteky na 3 kolá, tak streľba prebieha 2-krát, ak sú preteky päťkolové, ta sa strieľa 4-krát. Takže už aj na tú prvú streleckú pozíciu sa nastupuje po behu, keď tepová frekvencia srdca dosahuje cca 180 tepov za minútu. Väčšina ľudí, ktorí sledujú televízne prenosy pri televíznych obrazovkách, by pri takejto frekvencii srdca mala veľmi blízko k odpadnutiu. Ale trénovaní biatlonisti sú na takéto podmienky zvyknutí a strieľajú väčšinou veľmi presne.

biatlonista

   Strieľa sa na terče zo vzdialenosti 50 m na 5 terčov. Strieľa sa striedavo poležiačky a v stoji.  Pri streľbe poležiačky má kruhový terč priemer 45 mm, pri stojke je to 115 mm. Aby sme si to vedeli lepšie predstaviť, tak ten menší 45 mm kruhový terč má približne rozmery zápalkovej krabičky. Takže ak si postavíme zápalkovú krabičku na vzdialenosť 50 metrov, už to až také ľahké so zostrelením terča nevyzerá. A ak si k tomu predstavíme 180 tepov za minútu, tak presné strelecké pokusy tých najlepších biatlonistov sa už podobajú na výkony superhrdinov zo sci-fi filmov. Preto, ak niekedy v budúcnosti budete sledovať biatlonové prenosy v televízii alebo priamo na biatlonovom štadióne, myslite na to . A určite sa už budete na výkony biatlonistov pozerať s veľkým rešpektom.  

Powered By WordPress | Ekta Directory