Zvieratá a spánok: je pre nich nevyhnutý alebo bez neho dokážu prežiť?

Vedci sa venovali pozorovaniu zvierat, ich aktivitám počas dňa aj času odpočinku, a bez rozdielu štýlu, akým oddychujú, sa zhodli v jednom, že všetci potrebujú spánok.Zívajúci pes
Zatiaľ nezodpovedaná otázka
Doposiaľ sa nepodarilo nájsť tvora, ktorý by nespal, ale otázka znie, či je skutočne možný život bez spánku. Mnohí z nás tvrdia, že pre normálne fungovanie jedna prebdená noc pre nich nepredstavuje žiadny problém, no na druhej strane je dlhodobý nekvalitný spánok pre človeka spúšťačom mnohých zdravotných problémov. Takže aj pre zvieratá je oddych zásadný pre zdravie ich organizmu.  Už mnoho rokov sa vedci snažia zistiť zmysel a funkciu spánku a k tomu slúžili aj pokusy na zvieratách. Zistili, že akýkoľvek druh zvieraťa po nejakom čase bez možnosti spania, zahynul. Neznáma však zostáva príčina tohto javu.
 
Experiment s muškami
Mušky – octomilkytoho veľa nenaspia. Pre iba šesť percent z nich je to menej ako 72 minút za deň a pri inom experimente im dopriali len 4% času denného spánku. Nezomreli predčasne, ale žili rovnako dlhý čas ako iná skupina s bežným časom odpočinku.
 Zelený chrobáčik
Sledovali aj fregatky
V roku 2016 prebehla štúdia, pri ktorej merali fregatkám na Galapágskych ostrovoch elektrickú aktivitu mozgu. Výsledok ukázal, že tieto vtáky niekedy dokážu spať aj obidvoma hemisférami naraz počas letu nad oceánom. Dĺžka ich spánku bola iba 42 minút denne počas letu, no na zemi si dopriali aj 12 hodín. Dážďovník obyčajný (apus apus)  je zasa schopný zostať vo vzduchu aj 10 mesiacov bez nutnosti pristátia na zemi.
 
Aspoň minimum času je dôležitý
Vedci sa pýtajú, či sa im podarí nájsť zviera, ktoré vôbec nepotrebuje spať? Vraj to nie je vylúčené, no doterajšie vedomosti z ich života hovoria o tom, že aj keď spia len minimálny čas, bez neho sa nezaobídu. Z toho vyplýva, že pre život je nutný nejaký nevyhnutný čas spánku.
 

Powered By WordPress | Ekta Directory