Dogdancing

Šport je pre ľudské telo dôležitý rovnako ako je tomu pri našich domácich maznáčikoch. Niektoré psy však potrebujú zamestnať nie len telo, ale aj hlavu. Spravidla to bývajú tie rasy, ktoré boli vycvičené a používané na prácu s človekom. Ako príklad môžeme uviesť celú skupinu ovčiakov. Medzi predstaviteľov týchto plemien patrí borderkólia, ale aj veľmi odlišný briard.tancujúci pes.jpg
Ako už názov napovedá, dogdancing spočíva v tanci so psom, samozrejme na hudbu. Nemusíte byť veľký tanečník, súťažiaci sú hodnotení iba minimálne. Dôraz sa kladie na welfare, teda pohodu a blaho zvieraťa a na nápaditosť kostýmov, samotnej choreografie a trikov, ktoré sú v nej použité.
Jeho veľkou výhodou je, že v ňom môžu súťažiť psíci s rodokmeňom rovnako tak ako tí bez neho. Po čase je možné zložiť viacero skúšok podľa medzinárodného poriadku.
Súťaže sa konajú v rôznych divíziách:

  1. Heelwork – Choreografia sa skladá z osemnástich prvkov, ktoré musia byť vykonané pri nohách psovoda. Tento počet sa môže líšiť, európsky a slovenský šampionát uprednostňujú nižší počet cvikov. Kvalita nad kvantitu. Aspoň tri štvrtiny zostavy tvorí pohyb popri nohe psovoda.
  2. Freestyle – Najvoľnejší, ale určite nie najkreatívnejší spôsob tanca so psom. Povolené sú všetky figúry nad akými viete rozmýšľať.
  3. Fun divízie – slúžia pre pobavenie či nazbieranie skúseností na pľace. Tu nie je tanečník obmedzený iba na jedného zverenca, v istých kategóriách sú povolení aj dvaja. V tanečnej skupine musia byť minimálne dvaja tanečníci s dvoma parťákmi, horná hranica nie je stanovená. Ak by sa vám zachcelo kreativity, v divízií Lucky Dip si priamo na mieste vylosujete tanečnú hudbu a je na vás, aby ste spolu so svojim tímom improvizovali priamo na mieste.

pes v kreatívnom kostýme.jpg
Štartovať môžu šteniatka od pol roka raz denne. Kvôli vývinu kĺbového aparátu sú pre nich skoky zakázané až do pätnástich mesiacov, ale v tomto veku už môžu štartovať dvakrát za deň.
Všeobecne sú pre rôzne vekové kategórie vypísané triedy s minutážou, ktorú dvojica nemôže prekročiť.

Powered By WordPress | Ekta Directory